wynajem autobusów przemyśl   wycieczki do wilna   wycieczki do budapesztu   wycieczki do pragi   tłumacz przysięgły języka ukraińskiego

Перший у Польщі український портал
, год.: 
Стартуй з harazd.net
Harazd.net Форум ГараздМузика Фото Відео Календар подій Статті Каталог www Бесіда
 


Українські передачі

у польскому радіо


Radio Szczecin

POSYDEŃKY

w każdą niedzielę, o 22:05

Audycja Radia Szczecin – „Posydeńky„ - czyli rozmowy ukraińskie„ powstała w czerwcu 2010 jako kontynuacja wcześniejszych audycji „Kontakty i Zbliżenia” emitowanych od 1959 roku.

Zespół prowadzący w składzie; Małgorzata Frymus oraz Jan Syrnyk przygotowuje cotygodniowy godzinny program poświęcony życiu codziennemu Ukraińców z Pomorza oraz informacjom z Ukrainy.
Audycja prowadzona jest w języku polskim i ukraińskim.

W przygotowaniu i prowadzeniu audycji biorą udział także młodzi Ukraińcy ze szczecińskich uczelni.

Słuchać nas można przez internet lub w województwie zachodniopomorskiem (POLSKA) na częstotliwościach 92 MHz (Szczecin), 106,3 MHz (Świnoujście) oraz 98,7 MHz (Białogard) raz w tygodniu w niedzielę o godz. 22.05

Zaprasza Moałgorzata Frymys i Jan SyrnykRadio Kraków

KERMESZ

w każdą niedzielę, od 22:35 do 23:00

У лемківській традиції кермеш - це життєрадісне свято в честь покровителя церкви. Від сивої давнини на кермеш прибували вірні навіть із дуже віддалених сіл. Цей день був дуже врочистим ут зустрічалися різні люди, різних поколінь та розповідали нещоденні історії.

Kermesz - czyli cerkiewny odpust łemkowski. Magazyn Kermesz nawiązuje do tradycyjnych obchodów świąt patronalnych na Łemkowszczyźnie, posiadających wymiar religijny, kulturowy i ekumeniczny.

Kermesz to nowoczesna audycja radiowa przeznaczona dla słuchacza - członka mniejszości ukraińskiej, łemkowskiej, zamieszkującego w regionie małopolskim, w szczególności w Krakowie i na Łemkowszczyźnie. Należy do kategorii audycji redagowanych w językach historycznych mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę, tworzonych przez dziennikarzy wywodzących się z tych mniejszości.

Kermesz prezentuje materiały dźwiękowe przedstawiające postaci, wydarzenia i miejsca znaczące dla życia wspólnoty, jak również sprawy świąteczne i codzienne każdego z członków społeczności mniejszościowej na początku XXI stulecia. Obok opisu życia codziennego, pracy, zainteresowań, zaangażowania procesów integracyjnych i przeobrażeń o historycznym znaczeniu, dokonujących się aktualnie w Polsce, w Ukrainie i w Europie, widzianej oczyma członków wspólnoty etnicznej i religijnej postawionej w drugiej połowie XX wieku przed koniecznością dokonywania dramatycznych wyborów tożsamości. Kermesz ze szczególną troską dokumentuje głosy starszych pokoleń, relacje świadków wydarzeń historycznych, przejawy ginącej obrzędowości, zwyczajów, wytwory kultury duchowej i materialnej.

Istotny dla twórców audycji jest też polski słuchacz Radia Kraków. Przy niewielkiej dla niego barierze językowej stwarzanej przez język ukraiński i, w szczególności, dialekt łemkowski, audycje przedstawiające sprawy nurtujące członków, żyjącej w sąsiedztwie, mniejszości są atrakcyjnym urozmaiceniem programu nadawcy. Stwarzają możliwość poznania historii i współczesności znanych mu miejsc widzianych oczyma współmieszkańców odmiennej narodowości i wyznania. W konstrukcji audycji uwzględniane są też zainteresowania i potrzeby słuchacza spoza regionu, a nawet kraju, związanego z nim jednak swym pochodzeniem, słuchającego audycji za pośrednictwem sieci internet.

Zapraszają:
Paulina Ciuryk i Roksana TchórzRadio KOSZALIN

MAGAZYN UKRAIŃSKI

w każdą niedzielę, od 20:15 do 20:30

Program publicystyczny w którym omawiane są społeczno-polityczne oraz kulturalne tematy związane z mniejszością ukraińską w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza oraz współczesne problemy Ukrainy. Magazyn podejmuje też tematy związane z problematyką tożsamości ukraińskiej, omawia stosunki polsko-ukraińskie po prostu pomaga zrozumieć Ukraińców oraz Ukrainę.

Zaprasza
Anna WinnickaRadio RZESZÓW

SKRYNIA

poniedziałek-czwartek, od 22:00 do 22:30

Audycja adresowana jest do mieszkańców Polski południowo-wschodniej pochodzenia ukraińskiego i do wszystkich miłośników języka i kultury ukraińskiej. Na antenie Polskiego Radia Rzeszów program zaczął być nadawany w maju 1958 roku. Przez 35 lat audycję redagował Jarosław Czarnobaj. Obecnie program przygotowują Iwona Piętak i Olga Hałabud. Pod nazwą SKRYNIA magazyn jest emitowany od grudnia 2006 roku.

W programie przekazujemy informacje z życia społeczności ukraińskiej w Polsce oraz relacje z najważniejszych wydarzeń na Podkarpaciu. Festiwale, koncerty, wystawy, konferencje naukowe, święta religijne, oświata ukraińska na Podkarpaciu, wywiady z interesującymi ludźmi polityki, nauki i kultury, działalność organizacji: Związku Ukraińców w Polsce, Zjednoczenia Łemków. Staramy się być tam, gdzie odbywa się coś ważnego dla Ukraińców z południowo-wschodniej Polski. Całość ilustrujemy muzyką ukraińską - od ludowej po folk, pop i rock, a w każdym wydaniu programu w Muzycznej Skrzynce przedstawiamy popularnych wykonawców estradowej muzyki ukraińskiej.

Zaprasza
Iwona Piętak i Olga HałabudRadio BIAŁYSTOK

Ukraińska dumka

poniedziałek-środa, od 19:30 do 19:45
niedziela, od 08:05 do 08:35

W „Ukraińskiej Dumce” spotkamy się z uczestnikami 10 konkursu deklamatorskiego „Trójgłos Poetycki”, który odbył się w Bielskim Domu Kultury. Jego laureatami zostali między innymi uczniowie bielskich szkół, którzy recytowali wiersze w języku ukraińskim.

Pasją Łukasza Bartoszuka jest zbieranie i archiwizacja muzycznego folkloru Podlasia. Rejestruje on stare ludowe – obrzędowe i liryczne pieśni, a także cerkiewne pieśni z tak zwanych „Bohohłasników”. Urodzony w Białymstoku, wbrew trendom panujacym w młodym pokoleniu zna język swych przodków i stara się, aby tradycyjna kultura ukraińskiej ludności Podlasia nie uległa zapomnieniu.

Na zakończenie spotkamy się z Iryną Horban z lwowskiego Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego, która opowie o współczesnych muzeach miasta Lwowa.

Zaprasza
Eugeniusz Ryżyk i Sławomir SawczukRadio OLSZTYN

Audycje w języku ukraińskim

niedziela, od 20:30 do 20:55

W każdą niedzielę informacje, reportaże i rozmowy przygotowuje Jarosława Chrunik oraz odpowiedzialny za całość Stefan Migus. Audycje nadawane są w języku ukraińskim.

Na Warmii i Mazurach audycji w języku ukraińskim słucha regularnie około 10 procent mieszkańców regionu - wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. W Radiu Olsztyn audycje w języku ukraińskim emitowane są od kwietnia 1958 roku. Początkowo nadawano je raz w miesiącu, później co dwa tygodnie, a od przełomu lat 70/80 – po pół godziny w każdą niedzielę. Poczynając od 15 stycznia 2001 roku, z nadajnika w Miłkach koło Giżycka, audycje ukraińskie nadawane są codziennie. Od poniedziałku do soboty można nas słuchać na częstotliwości FM 99,6.

Sekcja ukraińska Polskiego Radia Olsztyn współpracuje z Ukraińską Sekcją Radia BBC w Londynie, Ogólnoświatową Sekcją „Radia Ukraina” w Kijowie oraz rozgłośniami regionalnymi Ukrainy.

Zachęcamy do współpracy. Na telefony czekamy pod numerem 089 526-44-34 w.168.

  Камо Грядеши, Україно?
„Українське православ’я на повороті”

Джерело: Проект газети „Християнський Голос”, Мюнхен

Помер предстоятель УПЦ (Московського Патріархату) митрополит Володимир. Наша армія відвоювала Слов’янськ та низку інших міст. Залишилися основні два опорні пункти ординців: Луганськ та...

Додано: 22.08.2014 р.


Поразка Московії
Зламати зуби дияволу
Час дурнів


„Думайте, читатйте”

„Камо Грядеши, Україно?”  Гумор
В АВТОБУСІ
- Чому ви взяли один білет на троє?
- Та це ж мої діти.
- Але вони вже дорослі.
- Діти для матері ніколи не будуть дорослими.
Джерело: УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР, Видавництво УСКТ    Harazd.net     Про harazd.net     Контакт     Форум     HarazdNews     ГараздМузика     Razom.net.pl    
regały magazynowe używane regały paletowe używane montaż regałów skup regałów antresole
 

statystyka
0000140
2809600

4060252
regały magazynowe używane regały paletowe używane montaż regałów skup regałów antresole
© 2002 - 2019 - harazd.net - Перший у Польщі український портал.